Co to jest restrukturyzacja i na czym dokładnie polega?
Restrukturyzacja – inaczej postępowanie restrukturyzacyjne jest rodzajem postępowania sądowego (z pewnym wyjątkiem) i ma na celu nie dopuścić do ogłoszenia upadłości przez dłużnika zagrożonego niewypłacalnością lub niewypłacalnego poprzez zawarcie układu z wierzycielami – przy zabezpieczeniu praw wierzycieli.
Najogólniej rzecz ujmując restrukturyzacja to zespół działań – prawnych, ekonomicznych, zarządczych, których zadaniem jest zdiagnozowanie problemów w przedsiębiorstwie, określenie zakresu planu „naprawczego” i doprowadzenie do umożliwienia dłużnikowi zawarcia porozumień z wierzycielami tzw. układu. Wszystkie te działania mają na celu utrzymać byt prawny przedsiębiorstwa dłużnika – czyli sytuacji korzystnej dla wszystkich (dłużnika, wierzycieli a także gospodarki).
Jeśli zatem zastanawiasz się czy restrukturyzacja jest Ci potrzebna albo wiesz, że jest i chcesz dowiedzieć się więcej o jej przebiegu – ten artykuł jest dla Ciebie.
Jakie są rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych?
W ustawie – Prawo restrukturyzacyjne zawarte zostały 4 rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:
· postępowanie o zatwierdzenie układu (1);
· postępowanie układowe (2);
· przyspieszone postępowanie układowe (3);
· postępowanie sanacyjne (4).
Czym różnią się te postępowania?
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych zostały celowo ułożone w ustawie w taki sposób - postępowanie o zatwierdzenie układu (1) jest najmniej dotkliwe dla dłużnika, najszybsze i dość mocno odformalizowane (pierwszy etap postępowania odbywa się bez udziału sądu – wyłącznie z udziałem doradcy restrukturyzacyjnego), z kolei postępowanie sanacyjne (4) jest postępowaniem długotrwałym, skomplikowanym i wymagającym. Dlatego bardzo istotna jest profesjonalna i dokładna analiza każdej sprawy i wybór właściwego rodzaju postępowania. Niemniej, w każdym z tych postępowań celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika i umożliwienie mu zawarcia układu z wierzycielami.
Jak przebiega restrukturyzacja?
Niezależnie od tego czy jest to postępowanie o zatwierdzenie układu czy postępowanie sanacyjne – schemat jest niemalże identyczny:
- otwarcie postępowania (obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego przez doradcę restrukturyzacyjnego lub postanowienie Sądu restrukturyzacyjnego);
- postępowanie właściwe – to etap negocjacji z wierzycielami i wypracowywania warunków układu, a także tworzenia planu restrukturyzacyjnego;
- zgromadzenie wierzycieli – jeden z ważniejszych etapów postępowania, w trakcie którego wierzyciele podejmują decyzję o przyjęciu (lub nie) układu – czyli o powodzeniu całej restrukturyzacji;
- zatwierdzenie układu – to etap badania przez sąd zgodności z prawem warunków układu zawartego pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami, a także sposobu jego zawierania;
- wykonanie układu – ostatni i chyba najważniejszy etap, w trakcie którego dłużnik wdraża plan naprawczy i wykonuje układ (spłaca zobowiązania).
W związku z wielką popularnością uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, wprowadzonego Tarczą 4.0 na czas trwania pandemii Covid-19, postępowanie o zatwierdzenie układu od 1.12.2021 roku zostało znowelizowane i w chwili obecnej jest jednym z najczęściej wybieranych postępowań restrukturyzacyjnych przez dłużników.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach postępowań restrukturyzacyjnych, zapraszam do moich pozostałych artykułów.
Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie restrukturyzacji – w zakładce kontakt znajdziesz wszystkie możliwości, jak się ze mną skontaktować albo skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie głównej!
___________________________________________
Podstawa prawna:
Art. 2 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309);
Art. 3 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309.