Jakie korzyści płyną z restrukturyzacji?  

Restrukturyzacja ma za zadanie nie dopuścić do konieczności ogłoszenia upadłości przez dłużnika poprzez umożliwienie mu zawarcia porozumień układowych z wierzycielami. Pierwszą i najistotniejszą korzyścią jaka płynie z restrukturyzacji jest niewątpliwie zachowanie bytu prawnego przedsiębiorstwa dłużnika.  

Możliwość dalszego prowadzenia działalności przez dłużnika – nie jest oczywiście jedyną korzyścią płynącą z procesu restrukturyzacji.  

Jakie jeszcze korzyści mogą wynikać z prowadzenia restrukturyzacji?  

W chwili obecnej, po nowelizacji przepisów prawa restrukturyzacyjnego (1.12.2021 roku), we wszystkich rodzajach postępowań restrukturyzacyjnych zastosowanie znajdują art. 256 i 312 prawa restrukturyzacyjnego, które odnoszą się do zakazu wypowiadania umów w toku restrukturyzacji, a także zakazu prowadzenia postępowań egzekucyjnych.

Czy w toku restrukturyzacji zatem można prowadzić postępowanie egzekucyjne?  

W toku każdego postępowania restrukturyzacyjnego – zatem zarówno po obwieszczeniu o ustaleniu dnia układowego (postępowanie o zatwierdzenie układu) jak i po wydaniu przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego (postępowanie sanacyjne, przyspieszone postępowanie układowe) – egzekucje wszczęte przed postępowaniem restrukturyzacyjnym ulegają zawieszeniu z mocy prawa, co oznacza, że nie potrzeba wydania dodatkowego postanowienia w tym zakresie. W trakcie restrukturyzacji nie można również wszcząć nowej egzekucji – takie działanie jest niedopuszczalne.  

Ze swojego doświadczenia wiem jednak, że komornicy nie mają wiedzy o każdym postępowaniu restrukturyzacyjnym jakie jest prowadzone – co powoduje, że czasami względem dłużnika w restrukturyzacji zostaje wszczęta egzekucja – koniecznym jest wtedy szybki kontakt z komornikiem i przedstawienie sytuacji.  

Czy w toku restrukturyzacji bank może wypowiedzieć umowę kredytu?  

Nie, od momentu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego – zarówno przez obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego jak i wydanie przez sąd postanowienia w tym zakresie, obowiązuje zasada niedopuszczalności wypowiadania umów – w tym m.in. najmu, dzierżawy, kredytu, leasingu, umów o prowadzenie rachunku bankowego.

Warto pamiętać, że w przypadku umowy leasingu czy najmu – zasada ta dotyczy wyłącznie tych zobowiązań, które powstały przed dniem otwarcia postępowania. Zatem brak zapłaty raty leasingowej, której termin przypadł po dniu otwarcia postępowania – może stanowić podstawę wypowiedzenia umowy.  

Moje doświadczenie wskazuje jednak, że tak, jak w przypadku egzekucji – w toku postępowania restrukturyzacyjnego zdarza się, że wierzyciel wypowiada dłużnikowi umowę kredytu.

Należy pamiętać, że postępowanie restrukturyzacyjne jest korzystne nie tylko dla dłużników, ale także wierzycieli.  

Jeśli interesuje Cię jakie korzyści z restrukturyzacji płyną dla wierzycieli, zapraszam Cię do lektury tego artykułu.  

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie restrukturyzacji – w zakładce kontakt znajdziesz wszystkie możliwości, jak się ze mną skontaktować albo skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie głównej!

 

___________________________________________

Podstawa prawna:

Art. 256 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309);

Art. 312 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309).