Kiedy należy rozpocząć restrukturyzacje?
Kiedy należy rozpocząć restrukturyzacje?
Restrukturyzacja to postępowanie sądowe, które zgodnie z przepisami ustawy prawo restrukturyzacyjne, przeznaczone jest dla dłużników niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. O tym, kiedy ktoś jest zagrożony niewypłacalnością lub niewypłacalny dowiesz się z tego artykułu (dla kogo jest restrukturyzacja).
Najprościej rzecz ujmując postępowanie restrukturyzacyjne może zostać wdrożone w stosunku do takiego dłużnika, który przewiduje, że w najbliższym czasie utraci możliwość regulowania swoich zobowiązań albo już utracił możliwość ich obsługi.
Zatem jeśli przewidujesz, że zaraz utracisz płynność finansową, albo już ją utraciłeś – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Czy czas ma znaczenie dla restrukturyzacji?
W restrukturyzacji czas jest niezwykle istotny. Im szybciej dłużnik podejmie odpowiednie i właściwe działania, tym szanse na skuteczne przeprowadzenie restrukturyzacji wzrastają. Z doświadczenia doradcy restrukturyzacyjnego, z pełnym przekonaniem mogę napisać, że im szybciej dłużnik zwróci się po pomoc tym lepiej. Niestety to samo doświadczenie wskazuje, że dłużnicy na ogół zbyt długo starają się radzić sobie z problemami finansowymi we własnym zakresie – często z powodu wstydu, poczucia niepowodzenia – i w efekcie zgłaszają się po pomoc, kiedy jest już za późno.
Pozwolę sobie zatem dać Ci radę – jeśli przewidujesz, że możesz utracić płynność finansową albo już ją utraciłeś – nie zwlekaj, wejdź w zakładkę kontakt i skorzystaj z wygodnej dla Ciebie formy kontaktu ze mną.
Dlaczego w restrukturyzacji czas jest taki ważny?
Najczęściej wybieranym obecnie przez dłużników rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego jest postępowanie o zatwierdzenie układu – wynika to z jego odformalizowania i stosunkowo niskich kosztów. Więcej o tym rodzaju postępowania przeczytasz tutaj. Postępowanie o zatwierdzenie układu jest jednak ograniczone czasowo – dłużnik bowiem ma 3 miesiące na przygotowanie wraz z doradcą restrukturyzacyjnym wszystkich dokumentów: planu restrukturyzacyjnego, prognoz finansowych, spisu wierzytelności, propozycji układowych a także na przeprowadzenie negocjacji i zbierania głosów. Te 3 miesiące to bardzo krótki okres. Im szybciej podjęta zostanie decyzja o restrukturyzacji (mniej skomplikowana sytuacja: brak wypowiedzeń umów kredytowych, postępowań sądowych, egzekucji) tym stosunkowo „łatwiej” przeprowadzić całą restrukturyzację z jej pozytywnym zakończeniem. Zasada ta ma przełożenie na inne rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych – przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne – które z założenia trwają dłużej. Nie sposób nie wspomnieć o nastawieniu wierzycieli do samego dłużnika.
Jeśli podejmiesz działania szybko, a wierzyciele nie będą zniecierpliwieniu koniecznością prowadzenia windykacji, postępowań sądowych i następnie egzekucyjnych – prawdopodobnie łatwiej będzie Ci ich przekonać, że warto dać Ci jeszcze jedną szansę i wynegocjować korzystne dla wszystkich warunki układowe.
Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie restrukturyzacji – w zakładce kontakt znajdziesz wszystkie możliwości, jak się ze mną skontaktować albo skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie głównej!
___________________________________________
Podstawa prawna:
Art. 1 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309);
Art. 4 ustawy prawo restrukturyzacyjne (Dz.U.2022.0.2309).